Mbrojtjen ajrore 2024, Mund

Sistemi i mbrojtjes ajrore të Amerikës së Veriut (pjesë e 1)

Pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, forcat e armatosura amerikane kishin një numër të konsiderueshëm armësh kundërajrore të kalibrit të mesëm dhe të madh, armë kundërajrore të kalibrit të vogël dhe montime mitralozësh 12.7 mm. Deri në vitin 1947, rreth gjysma e pozicioneve anti-ajrore të armëve 90 dhe 120 mm në Shtetet e Bashkuara ishin

Mbrojtja ajrore e Suedisë. Pjesa 2

Që nga mesi i viteve '60, pavarësisht neutralitetit të deklaruar, sistemi suedez i mbrojtjes ajrore u integrua në të vërtetë në sistemin e mbrojtjes ajrore të NATO-s në Evropë. Në Suedi, edhe më herët se NATO, filloi krijimi i një sistemi të automatizuar kontrolli për asetet aktive të mbrojtjes ajrore STRIL-60. Para kësaj në Suedi

Mbrojtja ajrore e Suedisë. Pjesa 1

Që nga përfundimi i Luftërave Napoleonike në 1815, Suedia ka ndjekur një politikë neutrale. Kombinimi i vendndodhjes gjeopolitike të vendit në Gadishullin Skandinav dhe një politikë e suksesshme manovrimi midis palëve ndërluftuese ndihmoi në ruajtjen e neutralitetit të tij zyrtar gjatë gjithë kohës

Armë kundërajrore kundër tankeve. Pjesa 5

Duke marrë parasysh armët anti-ajrore japoneze që ishin në ushtri dhe flotë gjatë Luftës së Dytë Botërore, mund të vërehet se shumica e tyre nuk i plotësonin kërkesat moderne. Kjo ishte pjesërisht për shkak të dobësisë së industrisë japoneze dhe mungesës së burimeve, pjesërisht mungesës së të kuptuarit të japonezëve

Armë kundërajrore kundër tankeve. Pjesa 4

Franca Artileria kundërajrore e Francës nuk arriti të ketë një efekt të dukshëm në rrjedhën e armiqësive. Nëse armët anti-ajrore sovjetike dhe gjermane, përveç qëllimit të tyre kryesor, u përdorën në mënyrë aktive për të shkatërruar tanket dhe objektivat e tjerë tokësorë, dhe ato britanike dhe amerikane ishin mjaft të suksesshme

Gjendja aktuale e sistemeve të mbrojtjes ajrore të vendeve të ish republikave të Bashkimit Sovjetik. Pjesa 6

Armenia Edhe para rënies së Bashkimit Sovjetik, filloi një konflikt etnopolitik midis Armenisë dhe Azerbajxhanit. Kishte rrënjë të gjata kulturore, politike dhe historike dhe u ndez gjatë viteve të "perestrojkës". Në 1991-1994, ky konfrontim çoi në armiqësi në shkallë të gjerë për kontrollin e Nagorny

Federata Ruse. Avionët luftarakë Dy pjesët e fundit të rishikimit i kushtohen gjendjes së sistemit të mbrojtjes ajrore ruse. Fillimisht, ishte një botim, por për të mos i lodhur lexuesit me një sasi të madhe informacioni, më duhej ta ndaja në dy pjesë. Unë dua t'ju paralajmëroj menjëherë: nëse jeni një "hurrah-patriot" dhe

Armë kundërajrore kundër tankeve. Pjesa 1

Artileria kundërajrore u shfaq menjëherë pasi aeroplanët dhe mjetet ajrore filluan të përdoren për qëllime ushtarake. Fillimisht, armët konvencionale të këmbësorisë të kalibrit të mesëm në makina të ndryshme të improvizuara u përdorën për të qëlluar në objektivat ajror. Në këtë rast, predhat e fragmenteve u përdorën me

Federata Ruse. Trupat raketore kundërajrore dhe radio-teknike Ndryshe nga Shtetet e Bashkuara dhe vendet evropiane të NATO-s, në vendin tonë një numër i konsiderueshëm i sistemeve të raketave kundërajrore dhe sistemeve me rreze të mesme dhe të gjata janë në gatishmëri. Por në krahasim me kohën sovjetike, numri i tyre

Azerbajxhani Deri në vitin 1980, qielli mbi Azerbajxhanin, Armeninë, Gjeorgjinë, Territorin e Stavropolit dhe Rajonin Astrakhan mbroheshin nga pjesë të Rrethit të Mbrojtjes Ajrore të Baku. Ky formacion operacional i forcave të mbrojtjes ajrore të BRSS, duke kryer detyrat e mbrojtjes ajrore të Kaukazit të Veriut dhe Transk Kaukazisë, u formua në 1942

Gjeorgji Deri në fund të viteve 80, njësitë e Ushtrisë së 19 -të të veçantë të Mbrojtjes Ajrore të Tbilisi, të cilat ishin pjesë e Trupave të 14 -të të Mbrojtjes Ajrore, ishin të vendosura në territorin e Gjeorgjisë. Më 1 shkurt 1988, në lidhje me aktivitetet organizative dhe të personelit, Trupat e 14 -të të Mbrojtjes Ajrore u riorganizuan në Divizionin e 96 -të të Mbrojtjes Ajrore. Ai përfshinte tre raketa kundërajrore

Kazakistan Në kohët sovjetike, SSR Kazakistani zinte një vend të veçantë në sigurimin e aftësisë mbrojtëse të Bashkimit Sovjetik. Disa nga shumëkëndëshat më të mëdhenj dhe qendrat e testimit ishin të vendosura në territorin e republikës. Përveç vendit të mirënjohur të provës bërthamore Semipalatinsk dhe kozmodromit Baikonur, një i rëndësishëm

Kjo pjesë e rishikimit do të përqëndrohet në republikat e Azisë Qendrore: Turkmenistani, Uzbekistani, Kirgistani dhe Taxhikistani. Para rënies së BRSS, njësitë e ushtrisë së 12 -të të veçantë të mbrojtjes ajrore (12 mbrojtja ajrore OA), ushtritë ajrore 49 dhe 73 (49 dhe 73 VA) u vendosën në territorin e këtyre republikave. Në vitet '80, Azia Qendrore

Armë kundërajrore kundër tankeve. Pjesa 2

Gjermania Pas humbjes së Gjermanisë në Luftën e Parë Botërore nga Traktati i Versajës, ishte e ndaluar të kesh dhe të krijosh artileri kundërajrore, dhe armët anti-ajrore të ndërtuara tashmë ishin subjekt i shkatërrimit. Në këtë drejtim, puna në hartimin dhe zbatimin e armëve të reja kundërajrore në metal u krye në Gjermani

Në pjesën e dytë të rishikimit kushtuar Ukrainës, disa lexues në komente shprehën dëshirën për t'u njohur me vendndodhjen e sistemeve ukrainase kundërajrore që nga viti 2016. Për shembull, Sibiralt shkruan: "Do të ishte mirë të shihni" skemat "e vendosjes së sistemeve të mbrojtjes ajrore të Ukrainës jo për

Artileria anti-ajrore amerikane e pasluftës. Pjesa 2

Përkundër faktit se ushtria amerikane ka humbur interesin për artilerinë kundërajrore, zhvillimi i instalimeve të reja kundërajrore të kalibrit të mesëm dhe të vogël në periudhën e pasluftës nuk u ndal. Në 1948, një armë automatike kundër-ajrore 75 mm e tipit rrotullues u krijua në SHBA. Municion për këtë armë kur

Artileria anti-ajrore amerikane e pasluftës. Pjesa 1

Pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, forcat e armatosura amerikane morën një numër të konsiderueshëm armësh kundërajrore të kalibrit të mesëm dhe të madh, armë kundërajrore të kalibrit të vogël dhe instalime mitralozësh. Nëse në flotë roli i artilerisë kundërajrore mbeti për një kohë mjaft të gjatë, që nga ajo detare

Ukraina Pas rënies së Bashkimit Sovjetik, një grup i fuqishëm i forcave të mbrojtjes ajrore mbeti në Ukrainë, të ngjashme me të cilat nuk u gjetën në asnjë nga republikat e Bashkimit. Vetëm Rusia posedonte një arsenal të madh armësh kundërajrore. Në 1992, hapësira ajrore e SSR -së së Ukrainës u mbrojt nga dy trupa (49 dhe 60) të 8 -të

Në kohën e kolapsit, në 1991, Bashkimi Sovjetik kishte sistemin më të fuqishëm të mbrojtjes ajrore, i cili nuk kishte të barabartë në historinë botërore. Pothuajse i gjithë territori i vendit, me përjashtim të një pjese të Siberisë Lindore, ishte i mbuluar me një fushë radari të vazhdueshëm të vazhdueshëm. Tek Trupat

Mjetet e brendshme të paralajmërimit të hershëm të raketave. Pjesa 1

Disa ditë më parë, një botim u shfaq në Voennoye Obozreniye në seksionin e Lajmeve, i cili fliste për transferimin e disa sistemeve të raketave të mbrojtjes ajrore S-300PS në Kazakistan. Një numër i vizitorëve të faqes në internet kanë marrë guximin të sugjerojnë se kjo është një pagesë ruse për përdorimin e hershëm

Sistemi i raketave kundërajrore "Dal"

Në vitin 1955, pas një periudhe prove dhe rregullimi të imët, sistemi i parë i raketave kundërajrore vendase S-25, i njohur gjithashtu si "Berkut", u miratua zyrtarisht. Sistemi i mbrojtjes ajrore të Moskës S-25 përbëhej nga dy unaza, të cilat përfshinin 56 sisteme raketash kundërajrore

SAM S-200 në shekullin XXI

Pas krijimit të armëve bërthamore në Shtetet e Bashkuara, transportuesit kryesorë të saj deri në mesin e viteve '60 të shekullit XX ishin bombarduesit strategjikë me rreze të gjatë. Për shkak të rritjes së shpejtë të të dhënave të fluturimit të avionëve luftarakë, në vitet '50, ishte parashikuar që të shfaqet brenda dekadës së ardhshme

ZRS S-300P në shekullin XXI

Nga mesi i viteve 70 të shekullit XX, ushtria jonë gjatë konflikteve lokale në Lindjen e Mesme dhe Azinë Juglindore ka grumbulluar përvojë të pasur luftarake në përdorimin e sistemeve të raketave kundërajrore. Para së gjithash, kjo vlente për sistemin e mbrojtjes ajrore S-75. Ky kompleks, i krijuar fillimisht për të luftuar ndërtesat e larta

SAM S-75 në shekullin XXI

Më 11 Dhjetor 1957, me Dekret të Komitetit Qendror të CPSU dhe Këshillit të Ministrave të BRSS, sistemi raketor anti-ajror SA-75 "Dvina" me një raketë 1D (B-750) u miratua për armatimi i mbrojtjes ajrore të vendit dhe mbrojtja ajrore e Forcave Tokësore (më shumë detaje këtu: Sistemi i parë sovjetik i mbrojtjes ajrore masive S-75). Familja ZRK S-75 për një kohë të gjatë formoi bazën

Sistemet raketore kundërajrore të marinës britanike. Pjesa 2

Në 1973, Marina Britanike hyri në shërbim me një sistem të mbrojtjes ajrore me rreze të gjatë (Sea Dart), i zhvilluar nga Hawker Siddeley Dynamics. Ishte menduar të zëvendësonte Shllakun e Detit jo aq të suksesshëm.Anija e parë e armatosur me këtë kompleks ishte shkatërruesi i tipit 82 Bristol. Aktiv

Raketat kundërajrore që janë bërë balistike

Në vitet 50-60, në një numër vendesh që kishin potencialin e nevojshëm shkencor dhe teknik, u krijuan sisteme raketash kundërajrore (SAM). Për sistemet e mbrojtjes ajrore me rreze të mesme dhe të gjata të gjeneratës së parë, si rregull, u përdor udhëzimi i komandës radio të raketave të drejtuara kundërajrore (SAM) në objektiv

Zhvillimi dhe roli i sistemeve të mbrojtjes ajrore në sistemin e mbrojtjes ajrore. Pjesa 7

Sistemet e raketave të mbrojtjes ajrore kanë qenë dhe mbeten gjithmonë ndër udhëheqësit e llojeve më të përparuara të pajisjeve ushtarake inteligjente, të teknologjisë së lartë dhe të shtrenjtë. Prandaj, mundësia e krijimit dhe prodhimit të tyre, si dhe posedimi i teknologjive të përparuara në nivelin industrial, disponueshmëria e duhur

Nga mesi i viteve '60 në BRSS, problemi i krijimit të sistemeve të mbrojtjes ajrore me rreze të mesme dhe të shkurtër u zgjidh me sukses, por duke marrë parasysh territorin e gjerë të vendit, formimin e linjave të mbrojtjes në rrugët e mundshme të fluturimit të armikut të mundshëm aviacionit në rajonet më të populluara dhe të industrializuara të BRSS duke i përdorur këto

Përfundimi i Luftës së Ftohtë dhe rënia e BRSS për ca kohë uli kërcënimin e një konflikti ushtarak në shkallë të gjerë. Në këtë sfond, vendet pjesëmarrëse në konfrontimin global kanë përjetuar reduktime serioze në forcat e tyre të armatosura dhe buxhetet ushtarake. Shumëkujt iu duk se pas rënies së ideologjisë komuniste

Që nga gjysma e dytë e viteve '60, sistemet e raketave kundërajrore filluan të luajnë një rol të dukshëm në rrjedhën e konflikteve rajonale, duke ndryshuar ndjeshëm taktikat e përdorimit të aviacionit luftarak. Tani ana e konfliktit, e cila posedonte epërsi dërrmuese ajrore, nuk mund të arrinte një dominim të qartë mbi

Në gjysmën e parë të viteve 70, eliminimi gradual i pozicioneve të sistemeve të mbrojtjes ajrore të vendosura më parë filloi në Shtetet e Bashkuara. Para së gjithash, kjo ishte për shkak të faktit se ICBM u bënë mjetet kryesore të shpërndarjes së armëve bërthamore sovjetike, kundër të cilave ata nuk mund të shërbenin si mbrojtje. Eksperimentet mbi përdorimin si

Gjendja e sistemit të mbrojtjes ajrore të vendeve - palë në Traktatin e Sigurisë Kolektive (pjesa 2)

Republika e Kazakistanit është një nga aleatët më të rëndësishëm të CSTO për vendin tonë. Rëndësia e veçantë e Kazakistanit shoqërohet si me vendndodhjen e tij gjeografike dhe zonën e pushtuar, ashtu edhe me praninë në republikë të një numri të objekteve unike të mbrojtjes. Gjatë Bashkimit Sovjetik, territori

Gjendja e sistemit të mbrojtjes ajrore të vendeve anëtare të CSTO (pjesa 1)

Pas përfundimit zyrtar të Luftës së Ftohtë, likuidimit të Traktatit të Varshavës dhe rënies së Bashkimit Sovjetik, për shumëkush u duk se bota nuk do të kërcënohej më kurrë nga mundësia e një lufte globale. Megjithatë, kërcënimi i përhapjes së ideologjisë ekstremiste, përparimi i NATO -s në Lindje dhe të tjera

Gjendja aktuale e sistemit të mbrojtjes ajrore të Azerbajxhanit

Pothuajse një muaj më parë, Revista Ushtarake botoi një artikull të diskutueshëm mbi gjendjen aktuale të sistemit të mbrojtjes ajrore armene. Në komentet e tyre për të, disa "djem të nxehtë" që jetonin në Azerbajxhan u dalluan veçanërisht. Natyrisht, kjo është për shkak të faktit se Armenia dhe Azerbajxhani, të cilat dikur ishin

Mjetet e mbrojtjes ajrore të flotës sovjetike gjatë luftës

Në fund të Luftës së Parë Botërore, aviacioni ishte tashmë një kërcënim serioz për anijet luftarake. Për të mbrojtur kundër një armiku ajror, Flota Perandorake Ruse miratoi disa mostra të armëve kundërajrore të prodhimit vendas dhe të huaj

Mjetet ruse të paralajmërimit të hershëm të raketave dhe kontrollit të hapësirës së jashtme

Sistemi paralajmërues i sulmit me raketa (EWS) i referohet mbrojtjes strategjike në të njëjtin nivel me mbrojtjen nga raketat, kontrollin e hapësirës dhe sistemet e mbrojtjes kundër hapësirës. Aktualisht, sistemet e paralajmërimit të hershëm janë pjesë e Forcave të Mbrojtjes Hapësinore si më poshtë

Artileria kundërajrore sovjetike e pasluftës. Pjesa 1

Artileria kundërajrore sovjetike luajti një rol shumë të rëndësishëm në Luftën e Madhe Patriotike. Sipas të dhënave zyrtare, gjatë luftimeve, 21,645 avionë u rrëzuan nga sistemet e mbrojtjes ajrore me bazë tokësore të forcave tokësore, duke përfshirë 4047 avionë me armë kundërajrore prej 76 mm dhe më shumë, dhe 14 me armë kundërajrore