Duke marrë parasysh përvojën e funksionimit të pajisjeve serike dhe eksperimentale të llojeve ekzistuese, zhvillimi i mostrave të reja filloi në fillim të viteve shtatëdhjetë. Një kompleks premtues kërkimi dhe evakuimi, i cili supozohej të hynte në disa automjete menjëherë, mori përcaktimin PEC-490. Easyshtë e lehtë të shihet se numrat në këtë përcaktim korrespondojnë me sistemin sovjetik të indekseve të transportit rrugor. Numri "490" tregoi se mostrat e reja do të kategorizoheshin si automjete speciale me GVW në rangun prej 8-14 ton.
Pamje në të djathtë dhe të ashpër. Foto e Muzeut Teknik Ushtarak Shtetëror / gvtm.ru
Makina ngjitet në shpat. Foto e Muzeut Teknik Ushtarak Shtetëror / gvtm.ru
Teste në sezonin e ftohtë. Foto Kolesa.ru
Komponentët dhe montimet e reja, të dalluara nga pesha e tyre e zvogëluar, bënë të mundur uljen e konsiderueshme të peshës së automjetit për të gjithë terrenin, megjithëse ato nuk çuan në një ulje të dukshme të dimensioneve. Gjatësia e ZIL -49042 ishte 8, 96 m, gjerësia - 2, 6 m, lartësia - 2, 5 m. Baza e rrotave arriti 4.8 m me një pistë prej 2, 1 m. Pastrimi i tokës ishte 448 mm. Për shkak të përdorimit të elementeve të rinj strukturorë, pesha e frenuar e automjetit u rrit në 6415 kg. Ngarkesa - 2 ton. Sipas llogaritjeve, amfibi mund të arrijë shpejtësi deri në 75-80 km / orë në autostradë. Në ujë, ky parametër arriti në 8-9 km / orë.
Amfib mbi ujë. Foto Kolesa.ru
Prototipi i modelit të ri në fabrikë ishte pikturuar në një kaki të ngjashme me pajisjet ushtarake. Në dyert e kabinës ishte shënuar numri i bishtit "44". Gjithashtu përdoren targat "11-43 test". Dihet se shtrigat e fabrikës nuk mund të kalonin pranë makinës së re. Për ngjyrosjen e tij karakteristike dhe aftësitë amfibike, automjeti për të gjithë terrenin u mbiquajt "Krokodil".